Mėngjesi, i rėndėsishėm pėr fėmijėn

Mėngjesi i pasur me sheqer shkakton rėnie tė pėrnjėhershme tė energjisė dhe e shkatėrron pėrqendrimin, derisa lėngu i frutave apo pakėz fruta nė mėngjes, i japin trurit mineralet e nevojshme pėr pėrpjekjet e pėrditshme. Anashkalimi i mėngjesit mund tė jetė fajtor pėr problemet nė mėsim, por edhe nė sjellje tė fėmijėve.
Fėmijėt qė kanė ngrėnė mėngjes, mė mirė i kanė zgjidhur testet e kujtesės, ato tė matematikės dhe aftėsive verbale, kanė treguar hulumtime tė shumta.

“Mėngjesi ėshtė i rėndėsishėm sepse e lėviz metabolizmin nė mėngjes, siguron energjinė e nevojshme pėr tru, ēka sjell deri te pėrqendrimi mė i mirė nė klasė, mė shumė interesim pėr punė dhe kreativitet.

Studimet tregojnė se mėngjesi ndikon nė sjellje mė tė mirė nė shkollė, por edhe jashtė saj, dhe e zvogėlon rrezikun nga shtimi nė peshė. Por, pėr tė pasur veprime pozitive, mėngjesi duhet tė jetė kualitativ, ndėrsa krofnet apo ėmbėlsirat nuk janė tė tilla”, thotė ekspertja e ushqimit, Catherine Hugh.

Pėr ta nxitur fėmijėn qė tė ushqehet shėndetshėm dhe me kėtė tė mėsojė mė mirė, mund ta bėni me njė tavolinė buke tė dekoruar mirė si dhe me njė shėrbim interesant tė ushqimit.

Si ushqime tė shkėlqyeshme pėr mėngjes sugjerohet qumėshti dhe prodhimet e fermentuara tė qumėshtit me kualitet tė lartė, siē janė jogurti, ajka dhe djathi. Edhe mė mirė ėshtė nėse kėto kombinohen me farėra, tė cilat japin acide yndyrore kualitative. Kėto mund tė jenė farėra liri, luledielli dhe kungulli.

Farėrat mund tė kombinohen edhe me pemė tė freskėta apo tė thara. Tė mira janė edhe vezėt, proshuta dhe djathi, ndėrsa mė sė miri kėto hahen me bukė integrale.

Vėrejtje!

Rajoni Press nuk do tė botojė shkrime qė nuk i pėrmbushin kriteret dhe standardet profesionale tė gazetarisė bashkėkohore.

Nuk do tė ketė pėr askėnd mbyllje apo censurė,por jemi tė fokusuar qė nė kėtė agjenci, lajmi, shkrimi, raporti, intervista dhe opinioni tė plotėsojnė kriteret profesionale.

Gjithashtu opinionet, analizat, komentet, nuk duhet tė shkelin parimet etike (gjuhėn e urrejtjes, fyerjet, diskriminimet e ēfarėdoshme).

Agjencia Rajonale e Lajmeve i emėrtuar Rajoni Press, ėshtė krijuar ekskluzivisht pėr ta informuar shpejt, drejtė, saktė dhe objektivisht lexuesin, kudo qė ndodhet.
Materialet dhe informacionet e natyrave tė ndryshme nuk mund tė shtypen apo kopjohen pėr qėllime pėrfitimi.
Impresum: Shqip | English
Marketingu: Shqip | English
Kontakti: [email protected]

Rajonipress.com
Tė gjitha tė drejtat janė tė rezervuara.
[email protected]
Plasma