Mė e suksesshmja, Doruntinė Sylejmani

Gjilan- Doruntinė Sylejmani ėshtė shpallur nxėnėsja mė e suksesshme nė Olimpiadėn Matematike tė Gjilanit pėr shkollat e mesme e tė ulėta Gjilani 2012.
Sylejmani ka rrėmbyer 100 pikėt e mundshme, duke ikur larg nga moshataret, pėr tė dėshmuar pėrformancė tejet tė lartė pėr kėtė lėndė ekzakte dhe mjaftė tėrheqėse, qė njėherėsh ishte e vetmja qė nė kėtė eveniment tė rėndėsishėm arsimor arriti maksimumin e pikėve.

Olimpiadėn tashmė tradicionale tė Matematikės nė Gjilan, e ka shpallur zyrtarisht tė hapur, kryetari i komunės, Qemajl Mustafa. Ai duke i pėrgėzuar dhe mbėshtetur fuqimisht garuesit evokoi kujtime kur ishte edhe ai pjesėmarrės i kėtyre garave.

“Vetėm me dije mund tė ecet pėrpara, gjė qė ėshtė mė e ēmuara nė botė. Prandaj komuna nė vazhdimėsi do tė investojė dhe do t’i mbėshtesė talentet e ēfarėdo fushe qė janė, sepse me sukseset e tyre do tė mburremi tė gjithė”, ka thėnė Mustafa

Fehmi Sylejmani, koordinator i Olimpiadės matematike tė Gjilanit, ka thėnė se interesimi i nxėnėsve pėr kėtė betejė tė dijes ishte mjaft i madh, ku numri i nxėnėsve qė sfiduan dijen ishte 128 nxėnės, tė pėrfshirė nga shkollat e mesme tė ulėta(VI- IX).

Sylejmani tha se garėn do ta vazhdojnė dhjetė nxėnės nė Vlorė, nė Olimpiadėn Mbarėkombėtare, prej 18 maj deri mė 20 maj. Tre tė klasave VII, tre tė VIII dhe katėr tė IX, derisa njė nxėnėse e klasės sė shtatė mė 13 dhe 14 maj nė Durrės do ta pėrfaqėson Gjilanin nė Olimpiadėn e 13 mbarėkombėtare “Festė Matematika 7”. Derisa tre nxėnės mė tė mirė, tė klasės sė gjashtė nė kėtė Olimpiadė tė Gjilanit vetėm janė shpėrblyer me medalje dhe dhurata modeste.

Kjo garė ėshtė organizuar nga Drejtoria e Arsimit nė Gjilan, nė bashkėpunim me OJQ “Union Plus”, ku tė gjithė nxėnėsit pjesėmarrės janė pajisur me nga njė certifikatė pėr pjesėmarrje dhe nga njė laps kimik, tė siguruar nga DKA e Gjilanit, e cila viteve te fundit pa rezervė po i mbėshtet garat e matematikės.

Nazlije Azizi, anėtare e Komisionit pėr Kontrollim tė Detyrave, ka thėnė se gjithēka nė kėtė sfidė tė dijes ka shkuar ashtu siē ėshtė planifikuar.


Olimpiadėn e ka shpallur tė mbyllur, Sami Hoxha, zyrtar i lartė nė Drejtorinė Komunale tė Arsimit nė Gjilan.

Rezultatet:

Klasa e VI
1.Drilon Sylejmani, “Thimi Mitko”, Gjilan
2.Erion Bajrami, “Abdullah Tahiri”, Malishevė
3.Endrit Muji, “Ibrahim Ururci”, Bresalc

Klasa e VII
1.Elita Mustafa, “Thimi Mitko”, Gjilan
1. Muhamet Zahiri, “Selami Hallaqi”, Gjilan
2.Ardita Berisha, “Musa Zajmi”, Gjilan
3.Elsė Hyseni, “Thimi Mitko”, Gjilan

Klasa e VIII
1.Doruntina Sylejmani, “Thimi Mitko”, Gjilan
2.Monika Bunjaku, “Selami Hallaqi”, Gjilan
3.Elira Sadiku, “Selami Hallaqi”, Gjilan

Klasa e IX

1.Florent Bajrami, “Selami Hallaqi”, Gjilan
2.Kestrin Kastrati, “Selami Hallaqi”, Gjilan
3.Euron Shkodra, “Rexhep Elmazi”, Gjilan
3.Dion Shkodra, “Zabeli”, Gjilan

/rajonipress/.

Vėrejtje!

Rajoni Press nuk do tė botojė shkrime qė nuk i pėrmbushin kriteret dhe standardet profesionale tė gazetarisė bashkėkohore.

Nuk do tė ketė pėr askėnd mbyllje apo censurė,por jemi tė fokusuar qė nė kėtė agjenci, lajmi, shkrimi, raporti, intervista dhe opinioni tė plotėsojnė kriteret profesionale.

Gjithashtu opinionet, analizat, komentet, nuk duhet tė shkelin parimet etike (gjuhėn e urrejtjes, fyerjet, diskriminimet e ēfarėdoshme).

Agjencia Rajonale e Lajmeve i emėrtuar Rajoni Press, ėshtė krijuar ekskluzivisht pėr ta informuar shpejt, drejtė, saktė dhe objektivisht lexuesin, kudo qė ndodhet.
Materialet dhe informacionet e natyrave tė ndryshme nuk mund tė shtypen apo kopjohen pėr qėllime pėrfitimi.
Impresum: Shqip | English
Marketingu: Shqip | English
Kontakti: [email protected]

Rajonipress.com
Tė gjitha tė drejtat janė tė rezervuara.
[email protected]
Plasma