Matja e gjakut - me shtyllė tė milimetrit tė zhivės apo digjitale?

Shtypja e gjakut ndryshon gjatė ditės. Nė mėngjes, vlerat mund tė jetė normale, nė mbrėmje mund tė rritet shtypja e gjakut. Nė anėn tjetėr, pėrafėrsisht 20% e pacientėve kanė presionin e lartė tė gjakut vetėm kur shkojnė te mjeku ("Fenomeni manteli i bardhė").
Dr. Sci. Basri Lenjani,Specialist i Mjekėsisė Emergjente

Pėr shkak tė shpeshtėsisė dhe rėndėsinė e hipertensionit si dhe ndryshimet e shtypjes tė gjakut gjatė ditės, pėrveē kontrollit tė rregullt nga ana e mjekut, ėshtė e nevojshme dhe matja e gjakut tre herė brenda ditės nė shtėpi nga vet personi.

Rekomandimet e Shoqatės Evropiane tė hipertensionit, pėr matjen e shtypjes sė gjakut me aparatet me shtyllė tė milimetrit tė zhivės, kėrkojnė trajnim themelor nga njė mjek. Pajisjet Anaeroide, me matės presioni, gjithashtu kėrkojnė trajnim tė mėparshme dhe kalibrimin e rregullt. Pėrdorimi i kėtyre pajisjeve ėshtė i kufizuar pėr ata pacientė tė cilėt janė matjet automatike tė parealizueshme ose tė pasakta (pacientėt me ērregullime specifike tė ritmit tė zemrės - aritmitė).

Pajisjet elektronike digjitale pėr matjen e presionit tė gjakut janė tė rekomanduara pėr matje nė shtėpi. Ata janė tė lehtė pėr t'u pėrdorur qė kėrkon trajnim minimal dhe shumica kanė njė ēmim tė pėrballueshėm.

Enėt e gjakut janė mė tė vogla nė diametėr se ata nė krahun e sipėrm. Tek personat tė rinj, diferenca e rrjedhjes sė gjakut nuk do tė ndikojė nė vlerat e presionit tė gjakut. Nė pacientėt me ndryshime arterosklerotike nė enėt e gjakut, si dhe tek personat mbi 65 vjet, rekomandohet modeli i matjes sė shtypjes sė gjakut nė krah. Matja me aparat tė milimetrit tė shtyllės sė zhivės ėshtė me saktė se ajo me aparate digjitale, duke pasur parasysh se pėr ēdo matje, paraprakisht ėshtė e nevojshme dhe domosdoshme edukimi dhe trajnimi nė masė tė popullatės pėr mėnyrėn e matjes sė shtypjes sė gjakut. Tek matjet e shtypjes digjitale oscilimet mund tė lėvizin 5-10 mmHg.

Para matjes sė shtypjes sė gjakut duhet tė pushojė tė paktėn rreth 10 minuta, Gjithashtu, duhet marrė parasysh, temperaturėn qė e ka, nėse ka konsumuar marrė kafe dhe nikotinė, sepse kėto munden tė ndikojnė nė ndryshimin e shtypjes sė gjakut. /Telegrafi/

Vėrejtje!

Rajoni Press nuk do tė botojė shkrime qė nuk i pėrmbushin kriteret dhe standardet profesionale tė gazetarisė bashkėkohore.

Nuk do tė ketė pėr askėnd mbyllje apo censurė,por jemi tė fokusuar qė nė kėtė agjenci, lajmi, shkrimi, raporti, intervista dhe opinioni tė plotėsojnė kriteret profesionale.

Gjithashtu opinionet, analizat, komentet, nuk duhet tė shkelin parimet etike (gjuhėn e urrejtjes, fyerjet, diskriminimet e ēfarėdoshme).

Agjencia Rajonale e Lajmeve i emėrtuar Rajoni Press, ėshtė krijuar ekskluzivisht pėr ta informuar shpejt, drejtė, saktė dhe objektivisht lexuesin, kudo qė ndodhet.
Materialet dhe informacionet e natyrave tė ndryshme nuk mund tė shtypen apo kopjohen pėr qėllime pėrfitimi.
Impresum: Shqip | English
Marketingu: Shqip | English
Kontakti: [email protected]

Rajonipress.com
Tė gjitha tė drejtat janė tė rezervuara.
[email protected]
Plasma