Zgjedhjet lokale 2013

Nga Betim Osmani - Oh, moj Kosovė, oh moj bukuroshe… shumė po djersiten kandidatėt duke dhėnė premtime boshe.
Qemajl Mustafa, si shumė e ka zgjat,
kryetar komune prej vitit 2007,
ka ardhur koha nė Prishtinė me jetu,
me vazhdu “jetė tė qete” e pak me pushu.

E ke, Lutfi Hazirin, atė Lut zotėriun,
qė premton autostradėn nė drejtim pėr Prishtinėn.
decentralizimin shumė mirė menaxhoi,
rajonin e Anamoravės shumė keq copėtoi.

Mė i zėshmi po del Ismajl Kurteshi,
nuk premton mrekulli por alternativa pėr tė ndryshu qytetin.
mė pak dreka e darka pėr pushtetarėt,
mė shumė investime pėr qytetarė.

E kandidat Rexha, ai Rexhep Kadriu,
aleancėn pėrforcoi, shpejtė Pėrlepnicėn me Gjilan bashkoi!
po tregohet punėtor edhe zemėrgjerė,
investime vetanake sjell gjithkund pėr qytetarė!

Oh, mor Gjilan, Gjilani i ri,
e ke Faton Bislimin njė kandidat pėr fillim tė ri.
njeri me vlera dhe intelektual,
mė mirė kishte shėrbyer si ministėr sesa kryetar nė Gjilan!

Deri tani, fushata mirė po kalon,
po e presim Hashimin me ardh me 150-milionė!
pas shumė vitesh, Mirushėn me pėrfundu,
kulmet e shtėpive asfalt me i shtru.

Disa shefave tė partive, unė po ju them,
nuk zhvillohet vendi kėshtu, nuk ėshtė gjithēka sui-generis.
premtimet e bėra po i harroni shpejt!
pėr ta njė kėshill: merrnu me diqka tjetėr, ēiklizmi zgjat jetėn!

Sikur Partia e Fortė nė Gjilan tė garonte,
Shtėpi tė Bardhė sigurisht do tė premtonte.


Betim Osmani, Pasardhės i Ilirėve tė Lashtė

Vėrejtje!

Rajoni Press nuk do tė botojė shkrime qė nuk i pėrmbushin kriteret dhe standardet profesionale tė gazetarisė bashkėkohore.

Nuk do tė ketė pėr askėnd mbyllje apo censurė,por jemi tė fokusuar qė nė kėtė agjenci, lajmi, shkrimi, raporti, intervista dhe opinioni tė plotėsojnė kriteret profesionale.

Gjithashtu opinionet, analizat, komentet, nuk duhet tė shkelin parimet etike (gjuhėn e urrejtjes, fyerjet, diskriminimet e ēfarėdoshme).

Agjencia Rajonale e Lajmeve i emėrtuar Rajoni Press, ėshtė krijuar ekskluzivisht pėr ta informuar shpejt, drejtė, saktė dhe objektivisht lexuesin, kudo qė ndodhet.
Materialet dhe informacionet e natyrave tė ndryshme nuk mund tė shtypen apo kopjohen pėr qėllime pėrfitimi.
Impresum: Shqip | English
Marketingu: Shqip | English
Kontakti: [email protected]

Rajonipress.com
Tė gjitha tė drejtat janė tė rezervuara.
[email protected]
Plasma