Surdulli nėn llupėn e GAP-it

Gjilan – Buxheti i Komunės ėshtė dėmtuar edhe si rrjedhojė e praktikave jo ligjore pėr punėsimin dhe largimin e shėrbyesve civil thuhet nė raportin e GAP.
Instituti pėr Studime tė Avancuara GAP, ka bėrė publik raportin e tretė nė serinė e raporteve "Letėrnjoftimi i Komunave 2012" - projekt i cili vlerėson qeverisjen komunale nė periudhėn Janar 2010 - Qershor 2012.

Me kėtė rast, "Letėrnjoftimi i Komunės sė Kamenicės 2012" vlerėson qeverisjen lokale tė Komunės sė Kamenicės nėn mandatin e tretė tė Kryetarit Shaip Surdulli.

Deri nė zgjedhjet e ardhshme lokale nė vjeshtėn e 2013, ai do tė pėrmbush 11 vite si kryetar i Komunės sė Kamenicės, edhe atė pėrgjatė tri mandateve qeverisėse.

Surdulli ka qeverisė me Kamenicėn gjatė mandatit tė parė 2000-2002, pastaj nė mandatin e dytė 2002-2007 dhe tani po qeverisė nė mandatin e tij tė tretė qė nga 2009-ta.

Raporti i GAP-it, pėrmban tė dhėna mbi aktivitetet e Komunės nė fushėn e prokurorimit publik, shpenzimin e buxhetit, investimet kapitale, tė hyrat vetanake dhe buxhetin e pėrgjithshėm, punėsimet, gjendjen nė administratė, arsim dhe shėndetėsi, si dhe, realizueshmėrinė e premtimeve tė dhėna nė fushatėn zgjedhore

Sipas GAP-it Komuna ka investuar nė ndėrtimin e dy rreth rrotullimeve nė qytet, njėri afėr tregut tė qytetit dhe tjetri nė rrugėn e Rubovcit. Rrethrrotullimet,
pėrveē qė kanė ndikuar nė rritjen e sigurisė nė komunikacion, ato kanė ndikuar edhe nė pėrmirėsimin e pamjes urbane.

Po ashtu ėshtė ndėrtuar unaza e qytetit, pėrskaj lumit, e cila shtrihet nga Stacioni i Autobusėve e deri tek tregu. Ndėrtimi i kėsaj unaze ka bėrė qė automjetet e rėnda,kamionėt dhe autobusėt, tė shfrytėzojnė kėtė rrugė dhe jo rrugėn pėrmes qendrės
sė qytetit.

Ėshtė ndėrtuar trotuari dhe ėshtė asfaltuar rruga pėrskaj shkollės sė mesme nė qytet. Ėshtė investuar nė ndėrtimin e ujėsjellėsit nė lagjen Malėsia. Si dhe janė asfaltuar rrugė.

GAP-i ka gjetur edhe shumė vėrejtje sa i pėrket shpenzimeve buxhetore .”Buxheti i Komunės ėshtė dėmtuar edhe si rrjedhojė e praktikave jo ligjore pėr
punėsimin dhe largimin e shėrbyesve civil” .Vėrejtje GAP ka gjetur edhe tek shpenzimet e telefonisė mobile.

GAP-i ėshtė marrė edhe me paditė qė ka pasur Shaip Surdulli nėpėr gjykatat komunale. “Tė dėmtuarit akuzojnė Kryetarin e Gjykatės Komunale Zijadin Spahiu se me qėllim po i zvarrit lėndėt tė cilat janė kundėr Kryetarit Surdulli. Zijadin Spahiu sė fundmi ka pėrfituar nga njė vendim i Kuvendit Komunal (seanca e KK e datės 30 prill 2012) tė cilit i ėshtė ndarė tokė komunale, pa ndonjė arsyetim. Kėrkesėn pėr ndarjen e tokės komunale e ka parashtruar bashkėshortja e Zijadin Spahiut, Naziktere Spahiu – e cila njėherit ėshtė pėrgjegjėse pėr pronė nė Komunėn e Kamenicės”.

Punėtorėt tė cilėt janė larguar padrejtėsisht nga puna ose u ėshtė ndėrruar vendi i punės, janė ankuar nė KPM dhe Gjykatėn Komunale. Pėrderisa shėrbyesit civil kanė marrė pėrgjigje tė shpejtė nga KPM, rastet nė Gjykatėn Komunale janė zvarritur.

Ka raste qė KPM ka vendosur nė favor tė punėtorėve, mirėpo Komuna nuk i ka respektuar vendimet e KPM. Tė dėmtuarit kanė paraqitur ankesė pranė Gjykatės. Raste tė kėtilla janė: - Hasan Keqmezit – pėr tė cilin KPM ka vendosur se duhet tė kthehet nė vendin e tij tė punės nė Njėsinė pėr Prokurim. Komuna nuk ka respektuar kėtė vendim, kurse Keqmezi ka parashtruar padi pranė Gjykatės Komunale dhe nuk ka marrė pėrgjigje pėr afro njė vit.

Ramadan Rexhepi – tė cilit padrejtėsisht i ėshtė ndėrruar vendi i punės dhe KPM ka vendos nė favor tė tij, mirėpo Komuna nuk ka respektuar kėtė vendim. I njėjti e ka dėrguar rastin nė Gjykatė mirėpo ende nuk ka marrė pėrgjigje.

Shefqet Rexha – ish punonjės i administratės i cili ėshtė larguar nga puna dhe ka paditur Komunėn. Nė qershor 2012 ,Rexha ka fituar rastin nė Gjykatė thuhet nė raportin e GAP-it./rajonipress/

Vėrejtje!

Rajoni Press nuk do tė botojė shkrime qė nuk i pėrmbushin kriteret dhe standardet profesionale tė gazetarisė bashkėkohore.

Nuk do tė ketė pėr askėnd mbyllje apo censurė,por jemi tė fokusuar qė nė kėtė agjenci, lajmi, shkrimi, raporti, intervista dhe opinioni tė plotėsojnė kriteret profesionale.

Gjithashtu opinionet, analizat, komentet, nuk duhet tė shkelin parimet etike (gjuhėn e urrejtjes, fyerjet, diskriminimet e ēfarėdoshme).

Agjencia Rajonale e Lajmeve i emėrtuar Rajoni Press, ėshtė krijuar ekskluzivisht pėr ta informuar shpejt, drejtė, saktė dhe objektivisht lexuesin, kudo qė ndodhet.
Materialet dhe informacionet e natyrave tė ndryshme nuk mund tė shtypen apo kopjohen pėr qėllime pėrfitimi.
Impresum: Shqip | English
Marketingu: Shqip | English
Kontakti: [email protected]

Rajonipress.com
Tė gjitha tė drejtat janė tė rezervuara.
[email protected]
Plasma