Si tė “mposhtim” gripin sezonal nėpėrmjet ushqyerjes

Nga Blerina Kaca - Rikthimi i temperaturave tė ulta, mungesa e ajrosjes sė shtėpisė pėr shkak tė ditėve me shi, qėndrimi nė ambiente tė mbyllura e “detyron” sistemin tonė imunitar tė pėrballet me viruset e zakonshme tė stinės qė shkaktojnė gripin, herė i shoqėruar me kollė dhe rrufė, e here tė tjera me temperaturė tė lartė. Por pėr tė mposhtur kėtė valė gripale, vėmendja duhet kthyer tek pėrforcimi i sistemit tonė imunitar, duke pėrdorur si mjetin natyral ushqimin, e vetėm pasi nuk kemi mundur tė gjejmė zgjidhje nga kjo duhet ti drejtohemi kėshillave dhe pėrdorimit tė mjekimeve farmaceutike.
Dieta ditore ėshtė thelbėsore pėr tė parandaluar dhe luftuar gripin. Ushqimi ynė luan njė rol thelbėsor nė rritjen ose uljen e imunitetit, dhe ėshtė pikėrisht kjo gjendja qė na bėn tė riskuar kundrejt gripit nė rast se kemi njė sistem imunitar tė dobėt dhe mė tė tėrhequr ose jo faktor risku nė rast se kemi njė sistem imunitar tė mirėushqyer. Idealja do tė ishte qė pjesa mė e madhe e ushqimeve tė kėsaj stine tė konsumohem ose mė saktė vlerat e tyre tė pėrthithen nga organizmi ynė nė mėnyrė natyrale, ėshtė mė mirė ti konsumojmė ato tė pagatuara, ashtu siē janė ose nė rast kur nevojitet vėrtet gatimi i tyre ti ziejmė sa mė pak, nė mėnyrė qė tė mos u humbasim vlerat ushqyese, vitaminat dhe principet e tjera aktive prej tė cilave janė tė pėrbėra.

Si tė mbrohemi nga gripi sezonal?

Perimet dhe frutat me ngjyrat tė forta, janė pėrgjigja ideale. Tė gjithė duhet tė shtojmė dozėn e pėrdorimit tė perimeve ngjyrė tė kuqe, jeshile, vjolė dhe portokalli. Shega, lakra e kuqe, sallata jeshile, karrotat, brokoli, rrepat, spinaqi, rukola, tė gjitha kėto pėrmbajnė antioksidantė qė na mbrojnė nga gripi sezonal dhe mbajnė larg organizmit tonė viruset e ndryshme qė qarkullojnė pėrgjatė gjithė stinės. Mjaft e rėndėsishme ėshtė edhe shtimi nė dietėn tonė ditore me doza mė tė mėdhaja se zakonisht e vitaminės C. Pėr tė parandaluar qė gripi dhe tė gjitha simptomat e tij t’ju pėrfshijnė, duhet qė tė konsumoni me domosdoshmėri 7 porcione frutash dhe perimesh nė ditė me ngjyrė tė fortė. Dhe nė kėtė ritual qė duhet tė bėhet pėrgjatė gjithė stinės sė dimrit nuk duhet tė mungojė thuajse asnjė ditė pėrdormi i kivit, specave jeshil, portokallit, mandarinave, perimeve me gjethe si lakra e kuqe ose e bardhė, spinaqi, sallata jeshile, qepėt dhe hudhrat, qitro, luleshtrydhet, preshit, selinos dhe kungulli. Dhe ajo qė tepėr e rėndėsishme sipas specialistėve ka mė shumė vlerė konsumimi i kėtyre frutave dhe perimeve tė miksuara nė njė pjatė ku vlerat ushqyese qė nė marrim prej tyre janė mė tė larta, sesa tė shtrydhura nė mikser.

Konsumimi i ēajrave bimore

Pėrdorimi i shumtė i ēajrave bimorė pėrgjatė kėtyre muajve e kryesisht nė raste kur gripi kthehet nė faktor kėrcėnues, ėshtė jashtėzakonisht i vlefshėm. Pasi ēajrat bimor konsiderohen si antimikrobė dhe ndihmojnė trupin tonė tė prodhojė nxehtėsi, e cila djeg bakteret e ndryshme qė mund tė jenė futur nė organizmin tonė. Gjerėsisht rekomandimi ėshtė qė tė konsumohen ēajra qė kanė njė vlerė tė theksuar gjatė kėsaj stine, si ēaji i malit, ēaji jeshil, ēaji finoku, ēaj limoni, etj. Duhet tė gjejnė mė pak pėrdorim ēajrat e luleve dhe tė shtojmė ato me fruta pylli.

Vlerat e frutave dhe perimeve sipas ngjyrave

Frutat dhe perimet ngjyre jeshile:
Pėrmbajnė luteinė, njė antioksidant qė forcon shikimin. Ato kanė gjithashtu potasium, vitaminė C dhe K dhe acid folik
Frutat dhe perimet ngjyrė portokalli:
Tė pasura me vitaminė C dhe betakarroten, ndihmojnė kujtesėn, mbajnė lėkurėn e shėndetshme dhe janė forcuesit kryesorė tė sistemit imunitar.
Frutat dhe perimet ngjyrė tė kuqe:
Janė tepėr tė veēantė nė pėrbėrjen e tyre pėrs hkak se pėrmbajnė fitokimikė tė cilėt pėrmirėsojnė shėndetin e zemrės dhe ulin rriskun e shfaqjes sė kancerit.
Frutat dhe perimet ngjyrė violė:
Pėrbėrėsit antioksidantė tė kėtyre frutave dhe perimeve luftojnė plakjen dhe ndihmojnė nė ruajtjen e kujtesės. Heqin tė gjitha toksinat nga trupi ynė.
Frutat dhe perimet ngjyrė tė bardhė:
Janė tė pasura mė postasium dhe fitokimikė qė ndihmojnė nė uljen e nivelit tė kolesterolit, ulin presion arterioz dhe parandalojnė diabetin.

Si i “luftojnė” farat e linit, tė kungullit tė lulediellit

sėmundjet kardiovaskulare, tumoret, artritin e osteoporozėn
Nė njė regjim ushqimor te shėndetshėm dhe te ekuilibruar nuk mund tė mungojnė farat. Ato e furnizojnė organizmin tonė me njė koncentrat tė vėrtetė energjie, fibrash, calcium dhe yndyrna tė mira. Rekomandimi ditor ėshtė ½ lugė gjelle. Pėrveē vlerave tė lartpėrmendura farat janė njė ndihmesė e jashtėzakonshme pėr personat qė kėrkojnė tė dobėsohen. Mjekė tė specialiteteve tė ndryshme rekomandojnė pėrfshirjen e njė pėrzierje sipas preferencave tė farave tė mėposhtme nė menynė tonė ditore pėr njė metabolizėm aktiv dhe njė trup tė shėndetshėm.

Farat e Susamit:

Janė ndėr farat mė tė njohura sot nė botė. Tė pasura me kalcium, vetėm nė 100 gram fara susami gjenden rreth 1000 mg kalcium. Mes substancave tė tjera ushqyese tek kėto fara gjejmė edhe magnesium, zink, fosfor, patsium , vitamina E, vitamina B6 dhe njė dozė tė mirė Omega 3 qė parandalon sėmundje inflamatore dhe pėrmison qarkullimin e mirė tė lėngjeve nė trup nė bazė tė njė veprim diuretik. Kėto fara janė ideale pėr tė gjithė ata persona qė kanė probleme me gazrat nė stomak.

Farat e Linit

Kėto janė mė ta pasurat me omega 3, te domosdoshme pėr tė kryer nė mėnyrė natyrale ekuilibrimin e ushqimeve vegjetariane. Mjekėt kardiologė i kanė cilėsuar farat e linit si tė shkėlqyera pėr tė luftuar shfaqjen e patologjive kardiake dhe nė nivelimin e hipertensionit. Veē kėtyre, farat e linit pėrmbajnė njė pėrqindje tė lartė fitoestrogenesh, substancė kėto tė cilat ndihmojnė nė parandalimin e tumorit tė gjirit. Farat e linit janė tė rekomanduara edhe pėr atė kategori njerėzish tė cilėt kanė me fryrjen nė bark. Kėshillohet futja e 10 gramėve fara lini nė njė gotė tė mbushur me ujė e cila do tė rri nė gjendje pushimi pėr gjatė gjithė natės dhe nė mėngjes do tė pihet e gjithė pėrzierja.

Farat e Lulediellit

Tė pasura me fibra vegjetale, favorizojnė procesin digjestiv, falė pėrqendrimit tė tyre tė lartė me vitaminė E. Veē tė tjerash ky pėrqendrim i madh i kėsaj vitamine ka veti antiinflamatore thelbėsore pėr tė mbajtur tė shėndetshme lėkurėn tonė si dhe riparon nė mėnyrė natyrale tė ēarat e lėkurės, smaliaturat. Janė tepėr tė rekomandueshme pėr gratė shtatzėna pasi janė tė tejngopura me acid folik.

Farat e Kungullit

Ndihmojnė nė parandalimin e kancerit tė prostatės. Janė tė pasura me antioksidantė qė ndihmojnė nė mbajtjen aktive dhe dinamike tė sistemimit imunitar. Farat e kungullit kanė edhe omega 3 qė nė kėtė rast i vjen nė ndihmė organizmit nė luftėn kundėr artriteve dhe osteoporozės. Falė pėrbėrjes sė tyre kėto janė cilėsuar edhe si farat ideale qė na vijnė nė ndihmė kur duam tė humbasim peshė, pasi nga konsumimi i tyre na shtohet ndjesia e ngopjes.

Vėrejtje!

Rajoni Press nuk do tė botojė shkrime qė nuk i pėrmbushin kriteret dhe standardet profesionale tė gazetarisė bashkėkohore.

Nuk do tė ketė pėr askėnd mbyllje apo censurė,por jemi tė fokusuar qė nė kėtė agjenci, lajmi, shkrimi, raporti, intervista dhe opinioni tė plotėsojnė kriteret profesionale.

Gjithashtu opinionet, analizat, komentet, nuk duhet tė shkelin parimet etike (gjuhėn e urrejtjes, fyerjet, diskriminimet e ēfarėdoshme).

Agjencia Rajonale e Lajmeve i emėrtuar Rajoni Press, ėshtė krijuar ekskluzivisht pėr ta informuar shpejt, drejtė, saktė dhe objektivisht lexuesin, kudo qė ndodhet.
Materialet dhe informacionet e natyrave tė ndryshme nuk mund tė shtypen apo kopjohen pėr qėllime pėrfitimi.
Impresum: Shqip | English
Marketingu: Shqip | English
Kontakti: [email protected]

Rajonipress.com
Tė gjitha tė drejtat janė tė rezervuara.
[email protected]
Plasma