104 pyetje pėr Azem Sylen

Vėllai i Ismet Jasharit, komandant “Kumanova”, Murat Jashari, vjen me letrėn e radhės. Ai kėtė herė ėshtė marrė me deputetin e PDK-sė Azem Sylen, tė cilit i ka parashtruar 104 pyetje.
Mė poshtė, mund ta gjeni letrėn me 104 pyetjet e Murat Jasharit, drejtuar deputetit Syla.

Shėnim: Letra ėshtė e palekturuar dhe e pandryshuar!

Pėr:

z. Azem Sylėn - Ish-Komandant i Pėrgjithshėm i UĒK-sė dhe Ministėr i Mbrojtjes nė Qeverinė e Pėrkohshme tė Kosovės
Mediave tė shrkuara dhe ato elektronike nė gjuhėn shqipe
Letra Nr.7 e shenjtė!
„SHKRIME-KUJTIME-TESTAMENT“
1. z. Azem Syla, me ēdo nxėnės e nxėnėse tuajėn qė kam pasur fatin t'i takoj, kam dėsgjuar vetėm fjalė miradie pėr ju, apo jo?
2. Njeriu ēdo fazė qė e kalon nė jetė, nė tjetrėn duhet tė dalė mė i pjekur, mė i vėmendshėm e vigjilent, e sidoemos kategoria e arsimit, a ėshtė kėshtu?
3. Si u bė, qė nė momentin kur ėshtė dashur tė jeni mė i vendosur pėr integritetin tuaj, pra, mė i vendosur pėr tė ardhmen si njeri i pjekur, juve ju rrėmbeu mafia politiko-ekonomike-pushtetare-financiare, pra e parave, apo jo?
4. Ēka ėshtė nė pyetje te ju zotėri? Karriera pa kriter, lakmia pėr para, apo dicka tjetėr?
5. A e di kur, ku dhe kush ishte nė Mbledhjen e Shtabit tė Pėrgjithshėm tė UĒK-sė kur tė zgjodhėn Komandant tė Pėrgjithshėm tė UĒK-sė?
6. Sa anėtarė tė SHP tė UĒK-sė ishin kundėr zgjedhjes tuaj nė kėtė mbledhje?
7. A keni pasur njohuri, qė para zgjedhjes apo "vetėzgjedhjes" se sa pėrgjegjėsi ka pasur detyra tė cilėn e keni marrė?
8. Shpati ishte Komandant i Pėrgjithshėm i SHP tė UNĒSH-sė, dhe me partinė nė terren ēliroi bashkė
2
me forcat e veta Shqipėrinė nga fashistėt italianė e nazistėt gjermanė. A ishte kėshtu?
9. Shpati me Shtabin e Pėrgjithshėm dhe me kryesinė e Partisė kishte nėn kontroll gati tė gjithė Shqipėrinė. A ishte kėshtu?
10. Shpati gjatė luftės, mė 8 Nėntor 1941, e formoi Partinė, a ishte kėshtu?
11. Zotėri, ju kishit pėrvojė 16 vjecare nė Lėvizjedhe egzistojeke Lėvizja, a ėshtė kėshtu?!
10. Zotėri a e kishit veten nėn kontroll gjatė luftės?

11. A tė kanė treguar „shokėt“ e Drejtorisė Politike pėr marrėveshjen e Crans Montana-s e cila ishte mbajtur mė 28 Qershor 1998, ndėrmjet Richard Holbrook-ut dhe Bardhyl Mahmutit?
12. A e dinit se nė pikėn 3 tė asaj marrėveshjeje thuhej: "LPK-ja nuk duhet tė jetė krah politik i UĒK-sė"?
Ndėrsa nė pikėn 4 thuhej se "nė terren, nė Shtabe Lokale tė Zonave, atje ku kishet kuadro drejtuesė tė LPK-sė, duhej tė largoheshin nė njė mėnyrė ose nė njė tjetėr" si dhe pika 5 e kėsaj marrėveshjeje thoshte: "tė gjithė ata idealistė, vetėm pse nderonin me grusht, etiketoheshin si "enveristė", andaj duhej qė tė largoheshin nga radhėt e UĒK-sė, pasi do tė prishnin punė
duke kėrkuar bashkimin e Kosovės me Shqipėrinė". A tė kanė thėnė „shokėt“ e Drejtorisė Politike kėshtu dhe ju zotėri nuk kundėrshtuat asnjėrėn nga ato pika? Apo jo?
13. “Shokėt” tuaj tė Drejtorisė Politike para luftės spiunonin dhe u burgosėn e u vranė antarėt e Shtabit Qendror tė UĒK-sė, ndėrsa gjatė luftės me snajperat qė i kam sjellė nga Zvicra u vranė djemtė e vashat mė tė mira vetėm se ishin anėtarė tė devotshėm tė LPK-sė dhe luftėtar e ēlirimtarė me mendje, shpirt e zemėr, a ishte kėshtu?
14. Ju zotėri, si Komandant i Pėrgjitshėm, a jėni informuar nga Drejtori i Policisė sė UĒK-sė, se nė burgun e Kleckės janė kidnapuar dhe burgosur Behajdin Allaqi dhe Shaban Ramė Shala?
15. A e keni ditur se Behajdin Allaqi ka qenė anėtar i Komitetit Drejtues tė LPK-sė dhe Sekretar Ndėrlidhės i Kėshillave tė Rretheve tė LPK-sė?
16. A jeni i vetėdijshėm se katėrshja mafioze e Drejtorisė Politike ua kanė shfrytėzuar idealizmin dhe naivitetin tuaj?
17. A ju ka informuar Xhavit Haliti dhe Ali Ahmeti se Shaban Ramė Shala se tė gjitha informacionet tė cilat i posedonte UDB-ja pėr ilegalen, ia ka treguar Behajdin Allaqit e ky shokėve tij, apo jo?
18. Pse nuk i keni dėrguar nė vend dy snajperė tė bardhė tė kalibrit 338 tė cilėt unė t'i dorėzova, njė pėr Komandant Kumanovėn (Ismet Jashari) dhe njė pėr Flamurin, (Gafurr Elshanin)?
3
19. Kujt ua dhatė?
20. Lulit (Kadri Veselit)?
21. Unė, ata dy snajperė i pata blerė me porosi tė Komandant Kumanovės. A e dinit ju kėtė?
22. A e dinit se ēka do tė thotė porosia-urdhėri i Komandantit?
23. Komandant Kumanova dhe Flamuri m'i kanė kėrkuar ata snajperė pėr tė vrarė komandantė tė pushtuesit serb e jo qė ju po me ata snajperė t'i vrisnit ushtarėt mė tė mirė tė lirisė. A ishte kėshtu?
24. Si e ndjeni veten mė shumė, si profesor, ushtarak apo si pehlivan-politikan?
25. Kjo e fundit mė duket se ju pėlqen mė shumė sepse keni para "lluk-lluk", a ėshtė kėshtu?
26. Ah ēka kishte qenė kjo "tenderomania"! Kjo po e zbuluaka shpirtin e zemrėn e ēdokujt, apo jo?
27. Si ministėr i luftės, a e dinit se sa ushtarė lirie keni pasur nė fronte?
28. Cila ishte mosha mesatare e ushtarėve tė lirisė?
29. Sa ushtarė e eprorė ka pasur nė terren nga shteti shqiptar?
30. Sa ushtarė lirie ke pasur nė fronte nga trojet e Kosovės?
31. Sa ushtarė lirie ke pasur tė Batalionit "Antlantik"?
32. Sa ushtarė lirie ke pasur nga internacionalja dhe nga cilėt shtete?
33. A i keni ftuar ndonjėherė sė bashku pėr ndonjė festė tė Kosovo*1244?
34. Sa ėshtė numri i dėshmorėve tė Kosovės?
35. Sa ėshtė numri i dėshmorėve tė shtetit shqiptar?
36. Sa dėshmorė tė trojeve tė Kosovės janė vrarė nė Kosovė me emblemė tė UĒK-sė?
37. Sa dėshmorė janė tė Batalionit "Atlantiku"?
38. Sa dėshmorė janė tė internacionales?
39. Ke qenė anėtar i LPK-sė, a ėshtė kėshtu?
40. LPK-ja tė ngriti deri nė Ministėr tė luftės, a ėshtė kėshtu?
4
41. LPK-ja ka qenė nėna biologjike e tė shenjtės Emblemė tė tė lavdishmes UĒK, apo jo?
42. Nė qershor 1999, nė Prizren, LPK-sė iu bė atentat nga bijtė e saj, a ėshtė kėshtu?
43. Nėnės tėnde a ėshtė kėshtu?
44. Profesor i kimisė dhe ish-i burgosur politik dhe atdhetar para lufte, a ėshtė kėshtu?
45. Ushtar e komandant gjatė luftės, a ėshtė kėshtu?
46. Pse aq lehtė hoqe dorė nga LPK-ja?
47. Ēfarė turpi pati bėrė LPK-ja?
48. Pse aq fort ju kultivoi "dikush" qė ta urreni LPK-nė?
49. Ēfarė gjuhe fliste ai "dikush"?
50. Gjuhėn shqipe nuk e fliste, sigurisht qė jo, a ėshtė kėshtu?
51. Zotėri, si Ministėr i luftės a e dini sa ka kushtuar e tėrė lufta „ēlirimtare“?
52. Pse jo?
53. Atėherė, pse u emėruat Ministėr i Mbrojtjes i luftės,koston e tė cilės nuk ishit nė gjendje ta raportonit?
54. A e keni njohur biografinė (tė kaluarėn) e anėtarėve tė G2-shit?
55. Pse jo?
56. Ēfarė roli primar kanė pasur anėtarėt e G2-shit?
57. A e keni njohur biografinė e Shefave tė Mobilizimit tė Zonave Lokale?
58. Pse jo?
59. Sa Shefa tė financave kanė qenė tė tė gjitha Zonave Lokale?
60. Pse jo?
61. Sa Shefa tė Logjistikės tė tė gjitha Zonave Lokale kanė qenė?
62. Pse jo?
5
63. A tė kanė raportuar ndonjėherė Komandantėt e Zonave Operative, G2, shefat e Logjistikės e tė Financave?
64. Si Komandant i Pėrgjithshėm dhe Ministėr i luftės, ju keni pasur pėr detyrė dhe obligim qė t'i dinit kėto tė dhėna dhe t'i raportonit, apo jo?
65. Ju zotėri, a keni kėrkuar qė ata tė raportojnė te ju?
66. Pse jo?
67. Si Komandant i Pėrgjithshėm dhe Ministėr i luftės a e posedoni Arkivin e luftės?
68. Pse jo?
69. Kur gjeneratat dėshirojnė tė shkruajnė pėr luftėn e lavdishme tė UĒK-sė dhe Arkivin nuk do tė mund ta gjejnė, cka do tė thonė?
70. Pse ke qenė i papėrgjegjshėm si Komandant I Pėrgjithshėm i UĒK-sė?
71. Pse e ke pranuar atė detyrė pasi nuk keni mundur t'i dilnit zot?
72. Katėrshja mafioze e Drejtorisė Politike kanė parė e studiuar personalitetin tėnd si naiv dhe tė kanė lėnė me emėr nė atė pėrgjegjėsi tė madhe dhe tani ju jeni bėrė halė nė sy i tyre, sikurse tė tjerėt, tė cilėve tashmė po u kalben eshtrat?
73. Si Komandant i Pėrgjithshėm, kur UĒK u transferua nė TMK, si u ndjetė?
74. Kur i dorėzuat armėt e lirisė, si u ndjetė?
75. Pse nuk morėt vendim tė prerė qė Serbia si okupatore t'i dorėzonte armėt ?
76. A e keni kuptuar tani, se pse vetėm ushtarėt e lirisė duhet dorėzuar armėt e lirisė?
77. Ju thoni se ndėrkombėtarėt na kanė detyruar qė t'i dorėzonim armėt e lirisė, pa e fituar lirinė. A ėshtė kėshtu?
78. Ju thoni se ndėrkombėtarėt janė pro shqiptarėve, a po?
79. Pse ndėrkombėtarėt po na i rrėmbejnė me dhunė armėt e lirisė?
80. Pse ndėrkombėtarėt, sipas jush, miq tė shqiptarėve, nuk po na lėnė qė tė dalim nė Referendum dhe tė shprehemi si popull, duam apo nuk duam qė t'i bashkohemi shtetit tonė?
6
81. Pse Komandantin e Pėrgjitshėm tė UĒK-sė dhe Ministrin e luftės, Drejtoria Politike, e tani Kryesia e PDK-sė e komprometojnė me tendera pėr ndėrtimin e shkollave etj.?
82. Pse dėshiron Zvicra qė ta komprometojė Komandantin e Pėrgjithshėm tė UĒK-sė?
83. Si ish-komandant i Pėrgjithshėm i UĒK-sė pse nuk e ngritėt zėrin kundėr burgosjes sė ish-ushtarėve tuaj?
84. A mos keni qenė i zėnė me ndarjen e tenderėve pėr ndėrtimin e shkollave?
85. Zotėri Komandant, para "aga" gjatė historisė nuk i kishin thėnė askujt, a ėshtė kėshtu?
86. Kėthehu te nxėnėsit, se atje ėshtė historia, e jo te tenderomania, a ėshtė kėshtu?
87. UĒK-nė e ēarmatosėt, ushtarėve tė lirisė, rinisė e popullit mbas luftės ua vratė dinjitetin e krenarinė, a ėshtė kėshtu?
88. Luftėn e lavdishme tė UĒK-sė e degraduat, a ėshtė kėshtu?
89. Zotėri, detyrėn dhe rolin e kujt e keni kryer kundėr popullit tuaj, ju me mafian e Drejtorisė Politike dhe tė Kryesisė sė PDK-sė?
90. Jeni deputet i Parlamentit tė Kosovo*1244, a ėshtė kėshtu?
91. Keni shumicėn nė Parlament, a ėshtė kėshtu?
92. Plus 10 vende tė serbėve, a ėshtė kėshtu?
93. Sa dėshmorė serbė me Emblemė tė UĒK-sė kemi?
94. Asnjė, a po?
95. Po prej ēetnikėve e narkomanėve serbė janė vrarė 2300 djemė e vajza tė babės e nėnės shqiptare, a ėshtė kėshtu?
96. Pse privilegjohen aq shumė serbėt?
97. Pse nuk privilegjohen nga pushteti i Serbisė, shqiptarėt nė Kosovėn Lindore?
98. Pse nuk bėni presion te ndėrkombėtarėt, qė tė njėjtat privilegje tė serbėve nė Kosovė t'i kenė shqiptarėt nė Kosovėn Lindore?
99. Kush po ju pengon pėr ta bėrė kėtė?
7
100. Kryesia e Parlamentit?
101. Kryesia e PDK-sė?
102. Deputetėt serbė?
103. Serbėt nė Qeveri?
104. Apo padronėt?

Fribourg (CH), 9 Gusht 2012
MURAT JASHARI-Baca
Orizare-Kumanovė

Vėrejtje!

Rajoni Press nuk do tė botojė shkrime qė nuk i pėrmbushin kriteret dhe standardet profesionale tė gazetarisė bashkėkohore.

Nuk do tė ketė pėr askėnd mbyllje apo censurė,por jemi tė fokusuar qė nė kėtė agjenci, lajmi, shkrimi, raporti, intervista dhe opinioni tė plotėsojnė kriteret profesionale.

Gjithashtu opinionet, analizat, komentet, nuk duhet tė shkelin parimet etike (gjuhėn e urrejtjes, fyerjet, diskriminimet e ēfarėdoshme).

Agjencia Rajonale e Lajmeve i emėrtuar Rajoni Press, ėshtė krijuar ekskluzivisht pėr ta informuar shpejt, drejtė, saktė dhe objektivisht lexuesin, kudo qė ndodhet.
Materialet dhe informacionet e natyrave tė ndryshme nuk mund tė shtypen apo kopjohen pėr qėllime pėrfitimi.
Impresum: Shqip | English
Marketingu: Shqip | English
Kontakti: [email protected]

Rajonipress.com
Tė gjitha tė drejtat janė tė rezervuara.
[email protected]
Plasma