Ndihmohen bujqit me teknikė dhe sera

Gjilan - Ministria e Pushtetit Lokal dhe Karitasi pritet tė ndihmojnė fermerėt gjilanas me kultivator,sera,makina bujqėsore etj,ka thėnė Nazmi Rapuca.
Drejtori i Bujqėsisė Nazmi Rapuca ka thėnė nė Bordin e Drejtorėve se nė bashkėpunim me Ministrinė e Pushtetit Lokal dhe Komunėn e Parteshit do tė realizohet njė projekt nė vlerė prej 75.000 €, qė ka tė bėjė me dhėnien e kultivatorėve, serave dhe makinave pėr spėrkatjen e kulturave bujqėsore.

Projekte tjera do tė realizohen, sipas Rapucės, nė bashkėpunim me donatorėt. Nė kėtė rast me “Karitasin”, nė fshatrat Kishnapole, Gadish dhe Sllakoc, ku do tė realizohet njė projekt prej 70.000 eurove pėr furnizimin e fermerėve tė kėsaj ane me dele dhe bletė.

Nė bashkėfinancim me “Karitasin” dhe me participim tė fermerėve, do tė realizohet edhe njė projekt tjetėr qė ka tė bėjė me furnizimin e bletarėve me shoqėri tė reja, ku rreth 25 bletarė do tė fitojnė nga 10 shoqėri tė reja tė bletėve.

Gjithashtu ėshtė edhe projekti pėr pėrkrahje tė korrje-shirjeve, sera, pemishte, dhi, sektorin e pylltarisė, mbjellje pranverore, etj./rajonipress/

Vėrejtje!

Rajoni Press nuk do tė botojė shkrime qė nuk i pėrmbushin kriteret dhe standardet profesionale tė gazetarisė bashkėkohore.

Nuk do tė ketė pėr askėnd mbyllje apo censurė,por jemi tė fokusuar qė nė kėtė agjenci, lajmi, shkrimi, raporti, intervista dhe opinioni tė plotėsojnė kriteret profesionale.

Gjithashtu opinionet, analizat, komentet, nuk duhet tė shkelin parimet etike (gjuhėn e urrejtjes, fyerjet, diskriminimet e ēfarėdoshme).

Agjencia Rajonale e Lajmeve i emėrtuar Rajoni Press, ėshtė krijuar ekskluzivisht pėr ta informuar shpejt, drejtė, saktė dhe objektivisht lexuesin, kudo qė ndodhet.
Materialet dhe informacionet e natyrave tė ndryshme nuk mund tė shtypen apo kopjohen pėr qėllime pėrfitimi.
Impresum: Shqip | English
Marketingu: Shqip | English
Kontakti: [email protected]

Rajonipress.com
Tė gjitha tė drejtat janė tė rezervuara.
[email protected]
Plasma