"Fletorja e menēur" pėr fėmijėt nė diasporė

Autor i kėtij dorocaku pėr fėmijėt nė diasporė ėshtė didaktisti i njohur zviceran, prof. dr.dr. Basil Schader
Didaktisti i njohur zviceran, prof. dr. Basil Schader, njėkohėsisht edhe albanolog i njohur, sidomos si bashkėkoordinator e donator i projektit tė Ministrisė sė Arsimit, Shkencės dhe Tekonologjisė sė Kosovės „TEKSTE PĖR DIASPORĖN“.

Schader ėshtė autor i njė sėrė botimesh didaktike nė gjuhėn shqipe dhe hulumtimesh e studimesh nė interes tė shkollės shqipe nė diasporė, ka shkruar dhe ka botuar nė gjermanisht njė libėr/doracak tė ēmuar pėr mėsimnxėnien (tė nxėnit) pėr njė moshė tė caktuar tė nxėnėsve me titullin “Fletorja ime e menēur e mėsimit”.

Libri, i pėrshtatshėm edhe pėr punėn e pavarur tė nxėnėsve shqiptarė nė diasporė dhe i pėrkthyer edhe nė gjuhėn shqipe (krahas disa gjuhėve tė tjera), mund tė gjendet e tė shkarkohet nga vebfaqja:

http://www.ofv.ch/index.php?action=titel_detail&id=15336

„Libra tė tillė didaktikė janė tė paktė nė gjuhėn shqipe, prandaj ky do tė jetė njė ndihmesė e madhe pėr nxėnėsit, prindėrit si dhe pse jo, edhe mėsuesit“, thotė Nuhi Gashi, pėrgjegjės pėr mėsimin nė diasporė nga Ministria e Arsimit e Republikės sė Kosovės.(albinfo.ch)

Vėrejtje!

Rajoni Press nuk do tė botojė shkrime qė nuk i pėrmbushin kriteret dhe standardet profesionale tė gazetarisė bashkėkohore.

Nuk do tė ketė pėr askėnd mbyllje apo censurė,por jemi tė fokusuar qė nė kėtė agjenci, lajmi, shkrimi, raporti, intervista dhe opinioni tė plotėsojnė kriteret profesionale.

Gjithashtu opinionet, analizat, komentet, nuk duhet tė shkelin parimet etike (gjuhėn e urrejtjes, fyerjet, diskriminimet e ēfarėdoshme).

Agjencia Rajonale e Lajmeve i emėrtuar Rajoni Press, ėshtė krijuar ekskluzivisht pėr ta informuar shpejt, drejtė, saktė dhe objektivisht lexuesin, kudo qė ndodhet.
Materialet dhe informacionet e natyrave tė ndryshme nuk mund tė shtypen apo kopjohen pėr qėllime pėrfitimi.
Impresum: Shqip | English
Marketingu: Shqip | English
Kontakti: [email protected]

Rajonipress.com
Tė gjitha tė drejtat janė tė rezervuara.
[email protected]
Plasma