Synohet vetėdijesimi i qytetarėve pėr tė paguar detyrimet komunale

Gjilan - Kryetari i komunės sė Kamenicės Shaip Surdulli, ka pritur pėrfaqėsuesit e USAID-it programi DEMI. Qėllimi i kėtij takimi kishte tė bėnte me ngritjen e tė hyrave vetanake nė komunėn e Kamenicės.
Drejtoresha e programit DEMI, Ginka Kapitanova tha se pasi jemi nė pėrfundim te vitit ēėshtja tė hyrave vetanake ėshtė duke bėrė pak presion pėr tė gjitha komunat, natyrisht janė arrit shumė suksese nė komunat tjera duke pėrfshirė edhe komunėn e Kamenicės.
“Ky takim i sotėm ka pėr qėllim pėr tė shikuar se si mund te kontribuojmė mė tutje, ēka mund tė bėhet bashkėrisht me angazhimin e tė dy anėve nė ngritjen e sa mė shumė tė hyrave vetanake nė komunėn e Kamenicės” tha Kapitanova.

Surdulli falėnderoj programin DEMI pėr angazhimin e tyre, pėr dobitė e shumta nga ky program jo vetėm pėr tė hyrat vetanake, por edhe nė ēėshtjen e aseteve tė komunės, pėr pėrgatitjen e formave qė komuna pėr disa prona t`i jep me qira me qėllim qė nė tė ardhmen do tė ketė tė hyra edhe mė shumė nga ato si dhe pėr pėrkrahjet tjera nė ngritjen dhe forcimin e administratės dhe asamblesė komunale.

Kryetari Surdulli njoftoi tė pranishmit se nė kuadėr tė ngritjes sė tė hyrave vetanake nė komunėn e Kamenicės ėshtė formuar njė komision i cili ėshtė duke bėrė regjistrimin e tė gjitha ndėrtimeve prej vitit 2000.

Kryesuesi i kuvendit komunal Enver Mavriqi, falėnderoj shumė pėrfaqėsuesit e programit DEMI pėr kontributin qė po i japin komunės. “Kuvendi komunal dhe secili delegat nė kėtė rast edhe komiteti pėr politikė dhe financa do tė jetė i kyēur direkt nė pėrmirėsimin e realizimit tė hyrave vetanake. Unė besoj qė secili delegat ka mundėsi pėr tė dhėnė kontributin e vet nė kėtė drejtim ,por duke mos i anashkaluar edhe akterėt tjerė. Po ashtu mendoj qė njė kontribut tė madh mundet me dhenė edhe biznesi, shoqėria civile qė janė drejt pėr se drejti tė kyēur nė kėtė drejtim qė bashkėrisht tė gjejmė njė koordinim mė tė mirė” ka thėnė Mavriqi.

Agim Salihu udhėheqės i Njėsisė pėr Shėrbime Komunale pranė programit Iniciativa pėr Komuna Demokratike dhe Efektive theksoi se objektiv i secilės komunė ėshtė qė tė realizohet plani pėr tė hyrat dhe shpenzimet qind pėr qind, por ne dėshirojmė tė ndihmojmė komunėn qė tė tejkaloj planifikimin dhe qė bashkėrisht ta arrimė cakun. Nė kėtė aspekt kemi bėrė disa hapa duke bėrė analiza periodike tre mujore, gjashtė dhe nėntė mujore tė hyrave vetanake komunale nė secilėn komunė ka thėnė Salihu.

Salihu tha se qėllimi kryesor ėshtė qė tė shikojmė bashkėrisht nė ngritjen e kapaciteteve tė komunave nė grumbullim tė hyrave dhe nė vetėdijesimin e qytetarėve pėr t`i kryer detyrimet e tyre nė raport me komunėn, nė mėnyrė qė ata tė pranojnė shėrbime mė tė mira, projekte mė tė mira dhe me pas njė jetė mė tė mirė.

Drejtori i drejtorisė pėr Ekonomi, Buxhet dhe Financa Rabit Halili tha se nė bashkėpunim me ekipin e DEMI-t, kemi hartuar planin e veprimit pėr pėrmirėsimin e tė hyrave vetanake, nė dėgjimet publike qė janė mbajt me qytetarė gjatė hartimit tė buxhetit, rėndėsi dhe theks i veēantė i ėshtė kushtuar tatimit nė pronė, tubimet publike qė Kryetari i ka mbajtur me qytetarė me theks tė veēantė i ka kushtuar tė hyrave vetanake se si ato t`ju kthehen qytetarėve ./rajonipress/

Vėrejtje!

Rajoni Press nuk do tė botojė shkrime qė nuk i pėrmbushin kriteret dhe standardet profesionale tė gazetarisė bashkėkohore.

Nuk do tė ketė pėr askėnd mbyllje apo censurė,por jemi tė fokusuar qė nė kėtė agjenci, lajmi, shkrimi, raporti, intervista dhe opinioni tė plotėsojnė kriteret profesionale.

Gjithashtu opinionet, analizat, komentet, nuk duhet tė shkelin parimet etike (gjuhėn e urrejtjes, fyerjet, diskriminimet e ēfarėdoshme).

Agjencia Rajonale e Lajmeve i emėrtuar Rajoni Press, ėshtė krijuar ekskluzivisht pėr ta informuar shpejt, drejtė, saktė dhe objektivisht lexuesin, kudo qė ndodhet.
Materialet dhe informacionet e natyrave tė ndryshme nuk mund tė shtypen apo kopjohen pėr qėllime pėrfitimi.
Impresum: Shqip | English
Marketingu: Shqip | English
Kontakti: [email protected]

Rajonipress.com
Tė gjitha tė drejtat janė tė rezervuara.
[email protected]
Plasma