Martesa mė e gjatė nė botė

Nė njė kohė kur shumė pak martesa i rezistojnė kohės, 107-vjeēari Karam dhe gruaja e tij, 100-vjeēarja Katari Chand, vėrtetojnė se dashuria e pėrjetshme ekziston.
Ēifti indian, i cili ka 8 fėmijė dhe 28 nipėr e mbesa, kanė 87 vite tė martuar, periudha mė e gjatė qė njihet pėr njė burrė dhe njė grua sė bashku.

Ēifti thekson se ēelėsi i suksesit qėndron nė pėrkujdesjen pėr njėri-tjetrin nė ēdo mėnyrė tė mundshme.

“Unė e bėj pėr tė qeshur gruan time gjithmonė. Kjo ėshtė mėnyra ime e tė qenit romantik. Thonė qė e qeshura tė zgjat jetėn dhe duke qenė se ne jemi ende gjallė, duhet tė jetė e vėrtetė. E dua shumė gruan dhe do mė pėlqente tė jetoja edhe 80 vite tė tjera me tė”, shprehet Karam.

Ndėrsa Katari thekson: “Unė gjithmonė kujdesesha tė gatuaja mirė pėr tė, tė pėrgatisja ushqime tė shėndetshme. Jemi vegjetarianė dhe gjithmonė kemi konsumuar perime tė freskėta.”

Tashmė ēifti pret qė Guiness tė zyrtarizojė rekordin e tyre. Rekordi aktual ėshtė njė martesė 82-vjeēare.

Vėrejtje!

Rajoni Press nuk do tė botojė shkrime qė nuk i pėrmbushin kriteret dhe standardet profesionale tė gazetarisė bashkėkohore.

Nuk do tė ketė pėr askėnd mbyllje apo censurė,por jemi tė fokusuar qė nė kėtė agjenci, lajmi, shkrimi, raporti, intervista dhe opinioni tė plotėsojnė kriteret profesionale.

Gjithashtu opinionet, analizat, komentet, nuk duhet tė shkelin parimet etike (gjuhėn e urrejtjes, fyerjet, diskriminimet e ēfarėdoshme).

Agjencia Rajonale e Lajmeve i emėrtuar Rajoni Press, ėshtė krijuar ekskluzivisht pėr ta informuar shpejt, drejtė, saktė dhe objektivisht lexuesin, kudo qė ndodhet.
Materialet dhe informacionet e natyrave tė ndryshme nuk mund tė shtypen apo kopjohen pėr qėllime pėrfitimi.
Impresum: Shqip | English
Marketingu: Shqip | English
Kontakti: [email protected]

Rajonipress.com
Tė gjitha tė drejtat janė tė rezervuara.
[email protected]
Plasma