Shėnohet Dita Ndėrkombėtare e personave me aftėsi tė kufizuar

Gjilan – Hyrmete Morina tha se aftėsia e kufizuar nė Kosovė ende vazhdon tė trajtohet apo konsiderohet si njė ēėshtje mė shumė personale dhe familjare. Nė komunėn e Kamenicės janė tė evidentuar rreth 400 persona me aftėsi tė kufizuara, megjithatė qė gjendja tyre nuk ėshtė e kėnaqshme pėr mėnyrėn e jetės, dhe po bėhen pėrpjekje tė vazhdueshme pėr ta pėrmirėsuar atė
Nė hollin e ish objektit tė kulturės, ishte organizuar manifestimi pėr nder tė kėsaj dite ndėrkombėtare tė personave me aftėsi tė kufizuar. Manifestimin e hapi Hyrmete Morina, koordinatore e “ Handikosit “, ndėrsa nė emėr tė komunės i pėrshėndeti Sylejman Morina, derisa nė emėr tė qendrės rinore multietnike AWO, Lirije Dermaku -Hajrizi.

Hyrmete Morina koordinatore nė “ Handikos” shprehu keqardhje pėr shkak tė mos ardhjes sė tė ftuarave, duke e kuptuar kėtė si njė lloj injorimi. Kjo ditė u ndėrkombėtarizua, pasi Kombet e Bashkuara e pėrcaktuan tre dhjetorin si dita ndėrkombėtare e personave me aftėsi tė kufizuara.

Morina tha se aftėsia e kufizuar nė Kosovė ende vazhdon tė trajtohet apo konsiderohet si njė ēėshtje mė shumė personale dhe familjare. Nė komunėn e Kamenicės janė tė evidentuar rreth 400 persona me aftėsi tė kufizuara, megjithatė qė gjendja tyre nuk ėshtė e kėnaqshme pėr mėnyrėn e jetės, dhe po bėhen pėrpjekje tė vazhdueshme pėr ta pėrmirėsuar atė.

Morina ka thėnė se nė aspektin ligjor vlen tė theksohet se komuna e Kamenicės , pos qė ia ka siguruar stazet pėr zhvillimin e veprimtarive shėrbyese ajo i ndihmon edhe me mjete financiare ēdo vit ku i financon projektet qė i kanė tė parapara. Po ashtu ēdo objekt publik ka pėrgatitur edhe stazėn pėr qasje nė shėrbime edhe kėta persona, pastaj sigurimi i auto parkingjeve tė caktuara me shenjen e veēantė.

Nė fund Hyrmete Morina tha se tė punosh nė ēėshtjen e personave me aftėsi tė kufizuar , do tė thotė tė ndėrtosh tė ardhmen e njė shteti , tė ardhmen e dikujt qė varet prej neve e gjithkujt tjetėr. Nė pjesėn tjetėr ishin pėrgatitur gara sportive, bilardo , tenis dhe pikado ./rajonipress/

Vėrejtje!

Rajoni Press nuk do tė botojė shkrime qė nuk i pėrmbushin kriteret dhe standardet profesionale tė gazetarisė bashkėkohore.

Nuk do tė ketė pėr askėnd mbyllje apo censurė,por jemi tė fokusuar qė nė kėtė agjenci, lajmi, shkrimi, raporti, intervista dhe opinioni tė plotėsojnė kriteret profesionale.

Gjithashtu opinionet, analizat, komentet, nuk duhet tė shkelin parimet etike (gjuhėn e urrejtjes, fyerjet, diskriminimet e ēfarėdoshme).

Agjencia Rajonale e Lajmeve i emėrtuar Rajoni Press, ėshtė krijuar ekskluzivisht pėr ta informuar shpejt, drejtė, saktė dhe objektivisht lexuesin, kudo qė ndodhet.
Materialet dhe informacionet e natyrave tė ndryshme nuk mund tė shtypen apo kopjohen pėr qėllime pėrfitimi.
Impresum: Shqip | English
Marketingu: Shqip | English
Kontakti: [email protected]

Rajonipress.com
Tė gjitha tė drejtat janė tė rezervuara.
[email protected]
Plasma