Shtetėsia, tė parėt do tė pėrfitojnė shqiptarėt e Preshevės

Tiranė - Qeveria shqiptare po bėhet gati qė tė zgjidhė sa mė shpejt ēėshtjen e shtetėsisė pėr bashkėkombėsit e vet qė jetojnė nė troje, pėrjashtuar Republikėn e Kosovės. Burime pranė qeverisė shqiptare i bėnė tė ditur “Presheva Jonė” se shqiptarėt e Luginės do tė jenė tė parėt qė do tė pėrfitojnė nga kjo.
Pėrveē qytetarėve, banorė tė komunave tė Preshevės, Bujanocit dhe Medvegjės, shtetėsi do tė marrin tė gjithė shqiptarėt e Maqedonisė, tė Malit tė Zi, por edhe tė gjithė pjesėtarėt e diasporės qė banojnė nė Europė, SHBA e Kanada. Kushti i vetėm pėr kėta qytetarė ėshtė qė vendi ku banojnė te ketė marrėveshje pėr tė lėvizur pa viza nė hapėsirėn Shengen.

Mė pas si tė dalė akti ligjor, kushdo qė dėshiron tė marrė shtetėsinė shqiptare mund tė aplikojė formularėt qė do tė shpėrndahen nė pėrfaqėsitė diplomatike shqiptare, por edhe nė zyrat e gjendjes civile nė tė gjithė territorin e Republikės sė Shqipėrisė e mė pas do tė marrin shtetėsinė sipas ligjit.

Kryeministri Berisha deklaroi pak ditė mė parė nė mbledhjen e Kėshillit tė Ministrave se “bazuar nė ligjin nr. 8389, datė 5.8.1998, i ndryshuar, pėr shtetėsinė, neni 9 pika 7, pėr interesa kombėtare, shtetėsia shqiptare do t’u jepet sipas dėshirės sė tyre, me aplikim, tė gjithė qytetarėve me origjinė ose kombėsi shqiptare, me dokumente tė rregullta nė vendet e zonės Shengen, Shtetet e Bashkuara tė Amerikės dhe vende tė tjetra me lėvizje tė lirė pa viza nė zonėn Shengen.

Pėr qytetarėt shqiptarė me banim nė Kosovė, kjo ēėshtje duhet tė zgjidhet mbi bazėn e marrėveshjes me qeverinė e Kosovės dhe ky proces nuk mund tė cenojė apo ndėrhyjė nė procesin e liberalizimit tė vizave tė Kosovės me Bashkimin Europian. Duke qenė se Shqipėria ėshtė para zgjedhjeve dhe listat dhe infrastruktura zgjedhore pėr vitin 2013 tashmė janė tė pėrfunduara, e drejta e votės pėr kėta qytetarė do tė hyjė nė fuqi pas amendimit konsensual tė Kodit Zgjedhor pėr zgjedhjet e tjera, pas qershorit 2013”. Nė fakt, ligji pėr shtetėsinė favorizon dhėnien e citizenshipit edhe pa plotėsuar kushtin e rezidencės 5 vjeēare. Pika 7 e nenit 9 tė ligjit pėr shtetėsinė, e pėrcakton qartė kėtė kur thotė: “Tė huajit, qė ka mbushur moshėn 18 vjeē, mund t’i jepet shtetėsia shqiptare me natyralizim edhe nė qoftė se nuk plotėson kushtet e kėtij ligji”.Me marrjen e shtetėsisė shqiptare, bashkėkombėsit pėrkatėsisht ata tė Luginės sė Preshevės, tė cilėt jetojnė ende nėn njė regjim qė i shkel tė drejtat kombėtare, mund tė shkollohen apo tė pėrfitojnė tė gjitha shėrbimet qė i jep shteti shqiptar. Nė fakt, ka gjasa qė kjo tė acarojė Beogradin, por Tirana zyrtare duket tė mbrohet fort, pasi Serbia ka bėrė tė njėjtėn gjė me diasporėn e saj. Madje ka banorė tė Shqipėrisė, qė e quajnė veten “pakicė serbe” qė janė tė pajisura me pasoshėt e Republikės sė Serbisė, siē ndodh edhe me shumė shtetas tė republikės sė Kosovės qė janė me kombėsi serbe apo dhe pakica tė tjera, edhe pse i pėrkasin njė shteti sovran njofton preshevajone.

Vėrejtje!

Rajoni Press nuk do tė botojė shkrime qė nuk i pėrmbushin kriteret dhe standardet profesionale tė gazetarisė bashkėkohore.

Nuk do tė ketė pėr askėnd mbyllje apo censurė,por jemi tė fokusuar qė nė kėtė agjenci, lajmi, shkrimi, raporti, intervista dhe opinioni tė plotėsojnė kriteret profesionale.

Gjithashtu opinionet, analizat, komentet, nuk duhet tė shkelin parimet etike (gjuhėn e urrejtjes, fyerjet, diskriminimet e ēfarėdoshme).

Agjencia Rajonale e Lajmeve i emėrtuar Rajoni Press, ėshtė krijuar ekskluzivisht pėr ta informuar shpejt, drejtė, saktė dhe objektivisht lexuesin, kudo qė ndodhet.
Materialet dhe informacionet e natyrave tė ndryshme nuk mund tė shtypen apo kopjohen pėr qėllime pėrfitimi.
Impresum: Shqip | English
Marketingu: Shqip | English
Kontakti: [email protected]

Rajonipress.com
Tė gjitha tė drejtat janė tė rezervuara.
[email protected]
Plasma