Seminari qė shėnoi punėn e suksesshme tė njė projekti

Nė fundvitin qė lamė pas, nė Shkollėn e Lartė Pedagogjike tė Cyrihut dhe nė, u mbajt Seminar me arsimtarėt e Shkollės shqipe tė mėsimit plotsues nė Zvicėr lidhur me pėrdorimin e teksteve te reja mėsimore (trajnim dhe shkėmbim pėrvojash). Ky seminar ishte kulmi i suksesshėm i njė projekti qė u realizua nė saje tė bashkėpunimit tė SHLP tė Cyrihut dhe MASHT tė Republikės sė Kosovės.
Projekti i realizuar nga Basil Schader bashkėpunėtor i IPE (International Projekts in Education) e profesor i kėsaj shkolle dhe bashkėpunėtorėve tė tij nė Ministrinė e arsimit, shkencės e teknologjisė tė Republikes sė Kosovės Nuhi Gashi e Arif Demolli kishte objektiv realizimin e pėrbashkėt nė tri fusha tė rėndėsishme: Standardet pėr tekstet mėsimore nė Kosovė; Evoluimi /vlersimi dhe trajnimi i ekspertėve nė kėtė fushė (Standardet pėr tekste mėsimore); Zhvillimi i teksteve mėsimore pėr Diasporėn shqiptare.

Dokumenti i parė mbi Standardet pėr tekstet mėsimore u pėrmbyll me sukses nė vitin 2011 dhe hyri nė fuqi po kėtė vit.

Seminari i parė mbi evoluimin dhe vlerėsimin pėr standardet e teksteve mėsimore i organizuar nė Prishtinė u mbajt nė shkurt tė vitit 2012 dhe pati jehonė tė mirė.

Nga kėto tri fusha tejet tė rėndėsishme krijohen edhe tekstet e reja tė mėsimit te gjuhės dhe kulturės sė origjinės pėr Diasporėn shqiptare nė bazė tė kėtyre standardeve. Mėsim ky specifik pėr tė cilėn kėrkohej edhe ēasje specifike me koncepte tė ēarta organizative tė mėsimit me shumė klasa. Tekstet mėsimore u ndėrtuan me sistemin e niveleve, ku do tė pėrfshiheshin tri nivele: Niveli i parė - me 7 Fletore tematike ( pėr klasat I, II dhe III); Niveli i dytė – me 6 Fletore tematike (pėr klasat IV, V dhe VI); Niveli i tretė – me 6 Fletore tematike (pėr klasat VII, VIII dhe IX)

Ndėrtimi i teksteve nė tri nivele mėsimore tematike ėshtė zhvilluar nė principin spiral dhe tematika u pėrgjigjegjet niveleve bazė tė njohurive tė nxėnėsve dhe nevojave tė tyre. Librat e kėtyre nivele bazohen nė Kurikulėn mėsimore pėr mėsimin plotsues nė Diasporė dhėnė nga MASHT tė Kosovės e cila ka pasė parasysh dhe ėshtė bazuar nė njė Plan kornizė tė Shkollės sė lartė tė Cyrihut pėr kėtė problematikė.

Fletoret tematike si: Gjuha shqipe; Letėrsia shqiptare ; Historia, kultura dhe gjografia shqiptare; Unė dhe tė tjerėt; Njė botė pėr tė gjithė; Puna dhe koha e lirė, janė ndėrtuar si Fletore mėsimore ku pėrfshihen tekste me ilustrime e aparaturė didaktike qė mundėsojnė zhvillimin e procesit mėsimor nė shumė klasa, sipas njė koncepti pedagogjik-didaktik ku mundėsohet kreativiteti nė mėsimin e pavarur. Ku zgjedhja e teksteve dhe temave pėrfshin aspekte tė pėrshtatura tė heterogjenitetit kulturor nė tė cilin jetojnė pėrditshmėrinė fėmijėt shqiptarė nė mėrgatė, e pasuruar me vlera gjithkombėtare duke pasė kujdes nė largimin e stereotipeve etnike dhe pėrmbajtjeve nacionaliste.

Puna me kėto tekste nė Nivele ka filluar me sukses. Niveli i parė dhe i dytė (tekstet janė nė pėrdorim), kurse pritet sė shpejti edhe botimi i teksteve tė nivelit tė tretė,( tashmė tė pregatitur) Seminari i radhės nė Cyrih e Gjeneve kishte pėr ēėllim trajnimin e arsimtarėve qė punojnė me kėto tekste mėsimore duke u bazuar edhe nė pėrvojen e tyre tė gjertanishme me to.

Seminari u organizua nga bartėsit e projektit pėr realizimin e teksteve mėsimore pėr Diasporėn, SHLP e Cyrihut dhe MASHT e Kosovės dhe ishte ndėrtuar nė konceptin:

I. Referim nė temat e caktuara

Nga Prof Basil Shader: Kontesti, koncepti dhe ēėllimet e teksteve mėsimore

Nga Nuhi Gashi MASHT: Roli identitar i mėsimit plotėsues tė gjuhės shqipe dhe puna me tekste aktuale

Nga Arif Demolli hartues i teksteve shkollore: Casje didaktiko-metodike

Nexhat Maloku – pėrdorimi nė praktikė i teksteve mėsimore (nė Cyrih)

Nexhmije Mehmeti – pėrdorimi nė praktikė (nė Gjenevė) (tė dy bashkautorė tė teksteve mėsimore nga Zvicra)

Puna nė grupe


1. Diskutim, shkėmbim pėrvojash me tekstet e reja mėsimore, nga arsimtarėt e mėsimit plotsues nė Zvicėr

a. Cyrih (pėr kantonet e Zvicrės gjermanėfolėse)

b. Gjenevė (pėr kantonet e Zvicrės frengjishtfol


Problemet qė u shtruan ishin:

1. Pėrvojat me tekste:

- si ėshtė punuar konkretisht me tekstet e reja?

- ēka ishte nė rregullė dhe mund tė pėrdoret pa probleme?

- Ku janė hasurr probleme me tekstet e reja?

- cilat ishin pėrvojat me integrimin e librit tė gjuhės?

- po me integrimin e fletores „Letėrsia shqiptare“?

- Cilat ishin pėrvojat me doracakėt, sa shėrbejnė ata dhe ēka mungon etj.

2. Planifikimi:
- Planifikimi pėr njė cikėl (3 vite), si do tė punohet pėr 6 semestrat pėrkatės-skicė.

- planifikimi pėr njė vit, 2 cikle, si do tė punohet pėr 1 vit me 2 cikle -Tabelė pėr 2 semestra pėrkatės.

- Planifikimi pėr njė fletore tematike - plan pėr 1 semestėr pėr njė cikėl

- planifikim i hollsishėm pėr 2 orė mėsimore (bllok orė) – njė njėsi tematike

Nė punėn me grupe arsimtarėt u pėrqendruan kryesisht te pėrvoja me tekstet e nivelit tė parė, tė cilat i kishin nė pėrdorim me gjatė dhe me nivelin e dytė nė kėta tre - katėr muaj. Ata dhanė idetė e tyre tė vlershme nga praktika me kėto tekste duke evidentuar problemet dhe pėr favoret qė ata kishin pasur me ndihmėn e tyre nė realizimin e njė mėsimi mė atraktiv.

Integrimi i librit tė gjuhės dhe letėrsisė me fletoret tjera tematike kishte rrjedhė natyrshėm dhe ato pėrmes metodės integrative nė mėsim kishin arrijtė qė materialet gjuhėsore ti fusin nė funksion tė dijes sa herė qė tematika u kishte mundėsuar ta bėnin dhe pėrzgjedhja e teksteve letrare ishte bėrė krahasuar me nevojat tematike tė fletoreve tjera mėsimore.

Ajo qė u mbetet tashme nė dorė arsimtarėve ėshtė njė planifikim mė i mirė i kėtij mėsimi duke pasė parasysh specifikat e mėsimit me nivele dhe pėrdorimin e teksteve tė reja, pėr tė cilin duhet ēartėsuar mė tutje shumė amulli nė planifikim, pasi pa njė planifikim adekuat dhe tė drejtė edhe rezultatet nė mėsim do tė mungojnė.

Arsimtarėt e mėsimit plotsues nė Zvicėr falėnderojnė MASHT dhe dy autorėt e projektit pėr kėto tekste mėsimore pėr ndihmėn praktike qė i kanė dhėnė kėtij mėsimi, tė cilėt sė bashku me autorėt nė Kosovė dhe ata nė mėrgatė kanė kryer njė punė tė suksesshme nė kėtė drejtim duke u dhėnė mundėsi qė tė pėrmirsojnė kualitetin e mėsimdhėnjes. Falenderimi i veēantė shkon te Basil Schader, i cili jo vetėm e ka pėrcjellė kėtė mėsim me publikimet e veta shumė tė rėndėsishme nė fushėn teorike shkencore, por me aktivitetin e tij qė nga themelimi edhe me tekstet didaktike e sė fundi edhe si ideator kryesor i kėtij projekti. Duke qenė njėkohėsisht antar i Projektit ndėrkombėtar pėr arsim ai ka ndihmuar tepėr mėsimin plotsues nė gjuhėn shqipe, jo vbetėm nė Zvicėr por pėrgjithėsisht nė Mėrgatėn shqiptare. Do pėrmendur edhe seminaret e organizuara pėr kėtė qėllim nė Suedi me mėsimdhėnėsit e gjuhės shqipe dhe nė Austri. Sugjerimet dhe vėrejtjet e dhėna nga pėrdoruesit e kėtyre teksteve do tė ndihmojnė autorėt qė nė ribotimin qė do tė pasojė tė pėrmirsojnė dhe tė pasurojnė mė tutje kėto tekste.

Basil Schader ėshtė sot njė emėr i nderuar nė kėtė fushė dhe pėr arsimtarėt e kėtij mėsimi, njėri ndėr mė tė merituarit. LAPSH „N. Frashėri“ pėr punėn dhe bashkėpunimin e tij me shqiptarėt e ka shpallur atė antar nderi. MASHT dhe institucionet e arsimit tė Kosovės e kanė mirpritur punėn e tij tė palodhshme dhe ndihmėn qė ka dhėnė ai nė fushėn e standardizimit tė teksteve mėsimore pėr nxėnėsit dhe shkollėn nė Kosovė duke krijuar parametra me standarde valide qė u pėrgjigjen standardeve europiane. Ai pėr kėtė ka mirėnjohje tė veēanta nga tė gjithė.(albinfo)

Vėrejtje!

Rajoni Press nuk do tė botojė shkrime qė nuk i pėrmbushin kriteret dhe standardet profesionale tė gazetarisė bashkėkohore.

Nuk do tė ketė pėr askėnd mbyllje apo censurė,por jemi tė fokusuar qė nė kėtė agjenci, lajmi, shkrimi, raporti, intervista dhe opinioni tė plotėsojnė kriteret profesionale.

Gjithashtu opinionet, analizat, komentet, nuk duhet tė shkelin parimet etike (gjuhėn e urrejtjes, fyerjet, diskriminimet e ēfarėdoshme).

Agjencia Rajonale e Lajmeve i emėrtuar Rajoni Press, ėshtė krijuar ekskluzivisht pėr ta informuar shpejt, drejtė, saktė dhe objektivisht lexuesin, kudo qė ndodhet.
Materialet dhe informacionet e natyrave tė ndryshme nuk mund tė shtypen apo kopjohen pėr qėllime pėrfitimi.
Impresum: Shqip | English
Marketingu: Shqip | English
Kontakti: [email protected]

Rajonipress.com
Tė gjitha tė drejtat janė tė rezervuara.
[email protected]
Plasma